2019 Who's who portrait prize entries from Clairvaux Catholic School and Surfside Primary School

Ashley Puglia
Prep, St. Mary’s Primary School
Kinder to Prep winner

Sitter: Annice Lappin

Harry Kemp
Year 3, Meredith Primary School
Years 1–3 winner

Sitter: Stuart Kemp

Johanna Kefaloukos
Year 6, Home schooled
Years 4–6 winner

Sitter: Edith

Takara Laney
Year 9, Saint Ignatius College
Years 7–9 winner

Sitter: Karl Waddell

Grace Terpstra
Year 10
Geelong Home Educators
Years 10–VCE 2019 winner

Sitter: Albert Neil Cleary

2019 Who's who portrait prize entries from Clairvaux Catholic School and Surfside Primary School

Ashley Puglia
Prep, St. Mary’s Primary School
Kinder to Prep winner

Sitter: Annice Lappin

Harry Kemp
Year 3, Meredith Primary School
Years 1–3 winner

Sitter: Stuart Kemp

Johanna Kefaloukos
Year 6, Home schooled
Years 4–6 winner

Sitter: Edith

Takara Laney
Year 9, Saint Ignatius College
Years 7–9 winner

Sitter: Karl Waddell

Grace Terpstra
Year 10
Geelong Home Educators
Years 10–VCE 2019 winner

Sitter: Albert Neil Cleary

2019 Who's who portrait prize entries from Clairvaux Catholic School and Surfside Primary School

Ashley Puglia
Prep, St. Mary’s Primary School
Kinder to Prep winner

Sitter: Annice Lappin

Harry Kemp
Year 3, Meredith Primary School
Years 1–3 winner

Sitter: Stuart Kemp

Johanna Kefaloukos
Year 6, Home schooled
Years 4–6 winner

Sitter: Edith

Takara Laney
Year 9, Saint Ignatius College
Years 7–9 winner

Sitter: Karl Waddell

Grace Terpstra
Year 10
Geelong Home Educators
Years 10–VCE 2019 winner

Sitter: Albert Neil Cleary

2019 Who's who portrait prize entries from Clairvaux Catholic School and Surfside Primary School

Ashley Puglia
Prep, St. Mary’s Primary School
Kinder to Prep winner

Sitter: Annice Lappin

Harry Kemp
Year 3, Meredith Primary School
Years 1–3 winner

Sitter: Stuart Kemp

Johanna Kefaloukos
Year 6, Home schooled
Years 4–6 winner

Sitter: Edith

Takara Laney
Year 9, Saint Ignatius College
Years 7–9 winner

Sitter: Karl Waddell

Grace Terpstra
Year 10
Geelong Home Educators
Years 10–VCE 2019 winner

Sitter: Albert Neil Cleary

2019 Who's who portrait prize entries from Clairvaux Catholic School and Surfside Primary School

Ashley Puglia
Prep, St. Mary’s Primary School
Kinder to Prep winner

Sitter: Annice Lappin

Harry Kemp
Year 3, Meredith Primary School
Years 1–3 winner

Sitter: Stuart Kemp

Johanna Kefaloukos
Year 6, Home schooled
Years 4–6 winner

Sitter: Edith

Takara Laney
Year 9, Saint Ignatius College
Years 7–9 winner

Sitter: Karl Waddell

Grace Terpstra
Year 10
Geelong Home Educators
Years 10–VCE 2019 winner

Sitter: Albert Neil Cleary

2019 Who's who portrait prize entries from Clairvaux Catholic School and Surfside Primary School

Ashley Puglia
Prep, St. Mary’s Primary School
Kinder to Prep winner

Sitter: Annice Lappin

Harry Kemp
Year 3, Meredith Primary School
Years 1–3 winner

Sitter: Stuart Kemp

Johanna Kefaloukos
Year 6, Home schooled
Years 4–6 winner

Sitter: Edith

Takara Laney
Year 9, Saint Ignatius College
Years 7–9 winner

Sitter: Karl Waddell

Grace Terpstra
Year 10
Geelong Home Educators
Years 10–VCE 2019 winner

Sitter: Albert Neil Cleary

2019 Who's who portrait prize entries from Clairvaux Catholic School and Surfside Primary School

Ashley Puglia
Prep, St. Mary’s Primary School
Kinder to Prep winner

Sitter: Annice Lappin

Harry Kemp
Year 3, Meredith Primary School
Years 1–3 winner

Sitter: Stuart Kemp

Johanna Kefaloukos
Year 6, Home schooled
Years 4–6 winner

Sitter: Edith

Takara Laney
Year 9, Saint Ignatius College
Years 7–9 winner

Sitter: Karl Waddell

Grace Terpstra
Year 10
Geelong Home Educators
Years 10–VCE 2019 winner

Sitter: Albert Neil Cleary

2019 Who's who portrait prize entries from Clairvaux Catholic School and Surfside Primary School

Ashley Puglia
Prep, St. Mary’s Primary School
Kinder to Prep winner

Sitter: Annice Lappin

Harry Kemp
Year 3, Meredith Primary School
Years 1–3 winner

Sitter: Stuart Kemp

Johanna Kefaloukos
Year 6, Home schooled
Years 4–6 winner

Sitter: Edith

Takara Laney
Year 9, Saint Ignatius College
Years 7–9 winner

Sitter: Karl Waddell

Grace Terpstra
Year 10
Geelong Home Educators
Years 10–VCE 2019 winner

Sitter: Albert Neil Cleary

2019 Who's who portrait prize entries from Clairvaux Catholic School and Surfside Primary School

Ashley Puglia
Prep, St. Mary’s Primary School
Kinder to Prep winner

Sitter: Annice Lappin

Harry Kemp
Year 3, Meredith Primary School
Years 1–3 winner

Sitter: Stuart Kemp

Johanna Kefaloukos
Year 6, Home schooled
Years 4–6 winner

Sitter: Edith

Takara Laney
Year 9, Saint Ignatius College
Years 7–9 winner

Sitter: Karl Waddell

Grace Terpstra
Year 10
Geelong Home Educators
Years 10–VCE 2019 winner

Sitter: Albert Neil Cleary

2019 Who's who portrait prize entries from Clairvaux Catholic School and Surfside Primary School

Ashley Puglia
Prep, St. Mary’s Primary School
Kinder to Prep winner

Sitter: Annice Lappin

Harry Kemp
Year 3, Meredith Primary School
Years 1–3 winner

Sitter: Stuart Kemp

Johanna Kefaloukos
Year 6, Home schooled
Years 4–6 winner

Sitter: Edith

Takara Laney
Year 9, Saint Ignatius College
Years 7–9 winner

Sitter: Karl Waddell

Grace Terpstra
Year 10
Geelong Home Educators
Years 10–VCE 2019 winner

Sitter: Albert Neil Cleary


Who’s who portrait prize

Saturday 14 September to Sunday 13 October 2019

This annual exhibition of the work of local students honours Jules Francois Archibald, after whom the Art Gallery of New South Wales’ famous portrait prize is named, and his very special connection to Geelong as his birthplace.

The Who’s who portrait prize aims to encourage and inspire young artists to celebrate local or regional identities, their personal histories and achievements through portraiture.

 

Winners announced

Kinder to Prep category
Ashley Puglia, Prep, St. Mary's Primary School Geelong

Years 1–3 category
Harry Kemp, Year 3, Meredith Primary School

Years 4–6 category
Johanna Kefaloukos, Year 6, Home-schooled

Years 7–9 category
Takara Laney, Year 9, Saint Ignatius College Geelong

Years 10–VCE category
Grace Terpstra, Year 10, Geelong Home Educators

People's choice award
Johanna Kefaloukos, Year 6, Home-schooled

 


Who’s who program partners


Collection

/

Winner—Ashley Puglia

/

Winner—Harry Kemp

/

Winner—Johanna Kefaloukos

/

Winner—Takara Laney

/

Winner—Grace Terpstra